O herbacie

Legendy o herbacie

Chiny


Według chińskiej legendy, herbata została odkryta przypadkowo przez cesarza Shen-Nung około 3000 lat przed Chrystusem. Tego dnia cesarz jak zawsze nad ogniskiem gotował wodę. Garnek z wrzącą wodą był już przygotowany. Aby utrzymać ogień cesarz przyniósł kilka gałęzi krzewu, nagle zawiał ostry wiatr, który wrzucił kilka liści do wrzątku. Woda zabarwiła się na złoto i pojawił się aromatyczny zapach. Cesarz spróbował napoju i był zachwycony wyśmienitym smakiem i aromatem. Będąc świadomy orzeźwiającego i ożywczego efektu określił go dźwiękiem „T’sa”, czyli boski. Do dziś „cha” to nazwa herbaty w języku chińskim.

 historia herbaty według chińskiej legendy

 

Indie

 

W roku 500 po Chrystusie fakir Dharma ślubował, że nie będzie spał przez 7 lat. Po 5 latach okazało się, że nie może już walczyć z potrzebą snu. Pełen desperacji, ze świadomością, że nie będzie w stanie dotrzymać przysięgi, chwycił kilka gałęzi drzewa i zerwał z nich liście. Włożył kilka liści do ust i żuł je. Natychmiast Dharma doświadczył orzeźwiającego i pobudzającego efektu, jego zmęczenie odeszło i mógł dochować danej przysięgi.

 historia herbaty według indyjskiej legendy

 

Japonia

 

Japończycy mają również własną legendę w odniesieniu do odkrycia herbaty. Mnich podjął się medytować przez 7 lat. Ślubował w tym czasie nie spać. Pomimo tego ślubu zasnął na noc. Kiedy obudził się następnego ranka, był tak rozgniewany, że odciął sobie powieki i rzucił je na ziemię. Jak tylko powieki dotknęły gleby wyrosły korzenie, które szybko przekształciły się w duży krzak. Gdy mnich widział ten cud przygotował sobie napój z liści, który miał wspaniałe właściwości. Wieść o orzeźwiającym i ożywczym efekcie tego napoju rozprzestrzeniła się wszędzie. Smak i cudowny aromat były wystarczającym powodem, aby określić ten napój mianem „boski”. Do dziś język japoński używa tego samego znaku na powieki i herbaty.

Roślina herbaty

roślina herbaty - sklep kimvita

 

Herbata należy do gatunku Camelii. Liście ma ciemnozielone, prążkowane, skóropodobne. Kwiat jest biały lub różowy, owoc jest mały z twardą skorupką podobny do orzecha laskowego. Najczęściej sadzonki są pobierane z wysoce wydajnego krzewu macierzystego.

 

Thea sinensis (chińska herbata)

 

Roślina ta jest krzewem, który nawet bez regularnego cięcia wyrasta do maksymalnej wysokości 3-4 metrów. Świetnie radzi sobie w umiarkowanej strefie klimatycznej, a nawet toleruje mróz. Chińska herbata jest uprawiana od wielu tysięcy lat, co doprowadziło do rozwoju około 5000 odmian, jednak nie wszystkie są uprawiane w znaczących ilościach.

 

Thea assamica (herbata Assam)

 

Bez przycinania roślina ta rośnie do wysokości drzewa 15-20 metrów. Wymaga ciepłych temperatur i tropikalnego klimatu. Została odkryta w 1823 roku jako drzewo w dżungli w północnych Indiach. Dopiero kilka lat później rozpoczęto jej uprawę. Gorące i wilgotne warunki sprawiają, że jej liście są większe niż krzewu herbacianego z Chin.

Jak to zwykle bywa z naturalnym produktem o wysokiej jakości, roślina herbaty, z jej ciemnymi, prążkowanymi skóropodobnymi liśćmi, nie jest łaskawa w stosunku do swoich wymagań środowiskowych. Jej korzystne warunki klimatu można opisać jako ‘Camelia-climate’: średnie temperatury co najmniej 18ºC, opady roczne co najmniej 1600 litrów rozłożone równomiernie na cały rok, średnio 4 godziny słoneczne w ciągu doby i bardzo dobrze chłonna, przepuszczalna i kwaśna gleba.

W celu stworzenia nowych odmian drobniejsze, bardziej aromatyczne i niezawodne, dwie oryginalne rośliny krzyżuje się. Tak stworzona Assam-hybrid okazała się szczególnie odpowiednia, by stanowić podstawę prawie wszystkich upraw herbaty na świecie.

Jest to jednak błędem, by sądzić, że różnice w jakości i smaku są wyłącznie ze względu na zróżnicowane odmiany tej samej rośliny. Cechy te zależą głównie od powierzchni uprawy (tj. klimatu, cech gleby, wysokości, …) i oczywiście od obróbki i przygotowania na poszczególnych plantacjach.

Zbieranie herbaty

W krajach uprawy herbaty zrywane są dwa najmłodsze liście z pączkiem. Starsze liście na ogół mają negatywny wpływ na jakość gotowej herbaty. Istotny wpływ na jakość herbaty ma również okres w którym jest zbierana. Proces zrywania liści wymaga dużej umiejętności oraz dokładności i jest często wykonywany przez kobiety. Średnio zrywa się około 16-24 kg liści dziennie co daje 4-6 kg gotowej herbaty. Dwa do trzech razy dziennie zielone liście są transportowane do fabryki na plantacji.

Przetwarzanie

W przeciwieństwie do kawy, która jest importowana jako zielona i otrzymuje swój ostateczny kształt w kraju konsumpcji poprzez sortowanie i palenie, herbata jest już przetwarzana na plantacjach w kraju pochodzenia, a następnie eksportowana w ostatecznej formie. Najważniejsze etapy produkcji to: więdnięcie, zwijanie, fermentacja, suszenie i sortowanie.

 

1. Więdnięcie

 

Gdy świeże liście dotrą do fabryki są ważone, a ilość ich jest rejestrowana. Następnie rozpoczyna się proces poddania więdnięciu w którym liście tracą około 30% swojej masy. Liście rozłożone są na siatce i są ogrzewane ciepłym powietrzem z wentylatorów. Proces ten trwa 12-18 godzin.

 

 proces więdnięcia herbaty - sklep kimvita

 

2. Zwijanie

 

Zwijanie liści odbywa się w dużych maszynach kroczących, które składają się z dwóch dużych ciężkich płyt metalowych obracających się względem siebie.

 

 proces zwijania herbaty - sklep kimvita

 

3. Fermentacja

 

Fermentacja jest procesem utleniania. Liście rozłożone są wtedy na stołach w 10cm warstwach. Pomieszczenia są specjalnie nawilżane. Podczas fermentacji, która trwa 2-3 godziny liście zmieniają swoją barwę. Jakość gotowej herbaty w znacznym stopniu zależy od prawidłowej fermentacji.

 

 fermentacja herbaty - sklep kimvita

 

4. Suszenie

 

Herbata jest przemieszczana przez suszarkę na taśmie przenośnika. Temperatura podczas tego procesu sięga 90ºC. 20 minut przed końcem procesu suszenia obniża się temperaturę do 40ºC, a zawartość wilgoci w herbacie wynosi około 6%.

 

5. Sortowanie

 

Sortowanie odbywa się poprzez przesiewanie herbaty przez sita mechaniczne o różnych rozmiarach. W zależności od sita sortowanie daje określone stopnie. Herbata jest produktem naturalnym, który jest trwały poprzez obniżenie wilgoci. Należy przechowywać ją w chłodnym i suchym miejscu. Herbata zachowuje oryginalny smak, gdy jest przechowywana w szczelnie zamkniętym opakowaniu z dala od silnie pachnących produktów.

 

 sortowanie herbaty - sklep kimvita

 

Produkcja zielonej herbaty

 

Herbata zielona różni się od czarnej tym, że zaraz po zerwaniu przeprowadzany jest proces suszenia i nie podlega procesowi fermentacji, dzięki czemu w zależności od powierzchni uprawy ma kolor od jasnożółtego po ciemnozielony.

Klasy jakości herbat

Herbata liściasta:

  1. Flowery Orange Pekoe – FOP – herbata zawierająca pierwsze listki z dodatkiem końcowego pączka.
  2. Orange Pekoe – OP – zawiera przeważnie drugie listki z dodatkiem pierwszego, ma długie spiczaste liście większe niż FOP.
  3. Pekoe – P i Flowery Pekoe – FP – zawiera trzeci i czwarty liść, który jest krótszy i większy niż OP.

 

Herbata łamana:

  1.  Flowery Broken Orange Pekoe – FBOP – herbata zawierająca pierwsze listki z dodatkiem końcowego pączka.
  2.  Golden Broken Orange Pekoe – GBOP – herbata o niejednorodnych liściach i małej ilości wierzchołków.
  3. Broken Orange Pekoe – BOP – herbata przygotowana z drugich listków z dodatkiem pierwszych.
  4. Broken Pekoe – BP – herbata przygotowana z trzecich i czwartych liści.

 

Odsiew, pył:

Najmniejsze części liścia, bez trzonu i żebra. Herbaty te są wysoce wydajne, mocne, a co za tym idzie są wykorzystywane do herbat ekspresowych w torebkach.

Porady

Każda herbata powinna być parzona wrzątkiem. Wyjątkiem jest herbata zielona w której woda powinna być doprowadzona do wrzenia, a następnie ostudzona do temperatury ok. 70ºC. Czas parzenia to 3-5 minut. Zielona herbata może być podawana kilka razy. Pierwsze parzenie działa odprężająco drugie i kolejne uspakajająco.

Aromaty

Wszystkie smaki i aromaty używane w naszych herbatach są zgodne z międzynarodowymi dyrektywami. Nowe rozporządzenie smaku (WE) 1334/2008 zostało wprowadzone w dniu 20 stycznia 2009 roku i oficjalnie obowiązuje od stycznia 2011r. po dwuletnim okresie przejściowym. Rozporządzenie to zastąpiło wytyczne smaku 88/388EWG.

 

Kraje pochodzenia

Indie

Indie są siódmym co do wielkości krajem na świecie. Według starożytnych zapisów, uprawa herbaty w Indiach rozpoczęła się na początku XVIII wieku. W tym czasie, angielski naukowcy byli w stanie uprawiać sadzonki z chińskich nasion herbaty. Jednocześnie "herbata Assam" została odkryta na trudno dostępnych obszarach Assam. Oba te sukcesy położył podwaliny pod uprawy na dużą skalę rośliny herbaty w Indiach. Łagodny, tropikalny klimat, który dominuje region Assam, okazał się idealny do uprawy mocnych i wyrazistych herbat. Chłodniejsze wyżyny Darjeeling, z drugiej strony, są idealne do uprawiania drobniejszej o bardziej kwiecistym aromacie herbaty. Czarne herbaty pochodzące z wysokich płaskowyżów Sikkimu przypominają te z Darjeeling, ale mają jeszcze bardziej delikatny smak. W południowej części Indii w dystrykcie Nilgiri herbaty rosną w różnych górach, przypominają one wysokiej jakości herbaty z Cejlonu.

 

Darjeeling

 

Jest bez wątpienia jednym z najbardziej znanych regionów uprawy herbaty. Na południowych stokach Himalajów na wysokościach do 2500 m n.p.m. znajduje się ponad 80 plantacji produkujących najbardziej wykwintne odmiany na świecie.

 

Zbiory:

 

Marzec-Maj

first flush – na początku wiosny po wegetacyjnej przerwie zbierane są pierwsze delikatne liście i liściowe pąki. Cechami charakterystycznymi są żywy i świeży aromat, jak również uroczo kwiecisty zapach. Można w niej także odnaleźć aromat gałki muszkatołowej.

 

Maj-Czerwiec

inbetween – sezon pomiędzy pierwszym, a drugim zbiorem. Liście są ciemniejsze, a różnorodność smaków waha się od mocnego po lekko aromatyczny.

 

Czerwiec-Lipiec

second flush – herbata ta uchodzi za szczyt doskonałości. Odznacza się delikatną słodyczą i przyjemnie kwiatowym smakiem. Liście brązowe ze złotymi tipsami są lekko skręcone. Napar złotobrązowy, słodkawy, bardzo wykwintny.

 

Październik-Listopad

autumnal – herbaty jesienne, dają po obróbce ciemnobrązowe liście o wysokiej jakości. Napar o barwie miedzi jest znacznie ciemniejszy od wcześniejszych zbiorów.

 

Assam

 

Assam jest to prowincja w północno-wschodnich Indiach o tropikalnym klimacie. Otoczona Bangladeszem, Bhutanem, Birmą, Chinami i Tybetem. Jedynym połączeniem z tym regionem jest pas ziemi w północno-zachodniej części tej prowincji od strony kraju ojczystego, czyli Indii. Jest to największy region uprawy herbaty na świecie. Uprawia się tutaj połowę produkowanej w Indiach herbaty. Może stanowić podstawę do wielu klasycznych czarnych mieszanek herbacianych. Herbata uprawiana jest w dużych ogrodach o powierzchni do 1000 hektarów. W prowincji Assam istnieje około 2000 plantacji.

 

Zbiory:

 

Kwiecień-Maj

first flush – herbaty te nie są ekonomicznie znaczące dla rynku europejskiego. W większości aromatycznie świeża, po zaparzeniu jasna i raczej cierpka w smaku. Z tego powodu nie posiada charakterystycznych cech herbat Assam.

 

Czerwiec-Sierpień

second flush – herbaty z drugiego zbioru są znacznie lepsze pod względem jakości jak i eksportu. Po zaparzeniu w większości napar jest bardzo ciemny i mają typowy mocny, pełny, wyrazisty i słodkawy charakter.

 

Nepal

 

Herbaty z Nepalu kwalifikowane są jako ponad przeciętne. Wiele zmieniło się w tej kwestii poprzez imponujący rozwój w ostatnich latach. Na rynku oferowane są nie tylko klasyczne odmiany, ale także pół-fermentowane, zielone oraz białe. Pod względem przetwarzania oraz smaku i zapachu dorównują „starszemu bratu” jakim są Indie, a niektóre nawet go prześcigają.

 

Te wyjątkowe herbaty produkowane są na poszczególnych plantacjach z wielkim entuzjazmem. Uprawy znajdują się na bardzo górzystych obszarach na wysokościach od 2100 m i często są kontrolowane jako uprawy ekologiczne.

 

W połowie XIX wieku pierwsze rośliny herbaty były uprawiane w regionie Ilam. W świecie herbaty termin Ilam jest dzisiaj związany z wysokiej jakości herbatą z Nepalu. Podobnie młodsze uprawy np. Dhankuta czy Therastum, również cieszą się doskonałą opinią.

 

Ceylon (Sri Lanka)